Dikey Geçiş Kayıt İşlemleri

DGS ile kayıtlar her yıl ÖSYM tarafından belirlenen tarihler arasında elektronik kayıt ve kampüste kayıt şeklinde yapılabilmektedir.
Elektronik Kayıt İçin İzlenecek Adımlar:
1.Adım: https://obs.karatay.edu.tr/oibs/ogrsis/ogr_on_kayit_op.aspx linki üzerinden “Öğrenci Bilgi Formu” nun doldurulması gerekmektedir.
2.Adım: Yerleştiğiniz programın yıllık/dönemlik öğrenim ücretinin ödenmesi gerekmektedir. Ödeyeceğiniz ücreti https://borcsorgula.karatay.edu.tr/ linki üzerinden kontrol edebilirsiniz.
Not: Elektronik kayıt yapabilmeniz için öğrenim ücretinin eksiksiz yatırılması gerekmektedir. e-Devlet ile banka arasında sorgulamalar saatlik periyodlarla yapıldığından öğrenim ücreti ödemenizi yaptıktan asgari iki saat sonra elektronik kayıt işlemini gerçekleştirebilirsiniz.
3.Adım: Kredi kartı ile yapılacak ödemelerinizi “Sanal Pos” uygulaması ile https://sanalpos.karatay.edu.tr/ adresi üzerinden, nakit ödemelerinizi ise Halk Bankasının ve Albaraka Türk Katılım Bankasının tüm şubelerinden yapabilirsiniz. Ayrıca; internet bankacılığından kurumsal tahsilat ekranı aracılığı ile işlem yapılabilmektedir. Online OTS ile ödemelerinizi Albaraka Türk Katılım Bankası ve Yapı Kredi Bankası şubelerinde ya da internet bankacılığı ile yapabilirsiniz.
4.Adım: Öğrenim ücretinizi ödedikten en az iki saat sonra e-Devlet üzerinden kaydınızı tamamlayabilirsiniz.
Not: Elektronik kayıt işlemlerini tamamlayan ve kayıtlı olduklarını gösterir barkotlu çıktıyı alan öğrencilerimizin ayrıca kayıt tarihlerinde Üniversitemize gelmeleri veya belge getirmeleri gerekmemektedir. Ancak kayıtlı olduğunuzu gösterir barkotlu çıktı, DGS sınav sonuç belgesi ile DGS puan detaylarını gösterir belgenin çıktısının eğitim-öğretim başladıktan sonra öğrenci işleri direktörlüğüne teslim edilmesi gerekmektedir.
Kampüste Kayıt İçin İzlenecek Adımlar:
1.Adım: https://obs.karatay.edu.tr/oibs/ogrsis/ogr_on_kayit_op.aspx linki üzerinden “Öğrenci Bilgi Formu” nun doldurulması gerekmektedir.
2.Adım: Kayıt için yerleştiğiniz programın yıllık/dönemlik öğrenim ücretinin ödenmesi gerekmektedir. Ödeme işlemlerinizi tamamlamak için Üniversitemiz Mali İşler Direktörlüğü’nü ziyaret etmeniz gerekmektedir.
3.Adım: Kayıt işleminizi tamamlamak üzere Üniversitemiz Öğrenci İşleri Direktörlüğü’ nü ziyaret etmeniz gerekmektedir.  (Kayıt için gerekli belgelerin eksiksiz şekilde yanınızda hazır bulundurması önemlidir).
Not: Adayların kayıt için bizzat başvurmaları gerekmektedir.

  • Mazereti olan öğrencilerimiz vekâletname ile de kayıt yaptırabilir. Posta yolu ile kayıt kabul edilmez.
  • Belirtilen tarihler arasında kayıt yaptırmayan adaylar herhangi bir hak iddia edemezler.
  • Belgeleri eksik ya da tahrif edilmiş olanların kayıtları yapılmış olsa dahi silinir

 DGS kaydı İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

  • DGS sınav sonuç belgesi ile puan detaylarını gösterir belgenin bilgisayar çıktısı,
  • Ön lisans diplomasının onaylı örneği (noterden veya mezun olunan liseden onaylatılabilir) veya e-Devlet üzerinden alınan mezuniyet belgesi
  • Ön lisans programından alınan onaylı transkript (Ön lisans diploması alınan Yükseköğretim Kurumundan onaylı) ve ders içerikleri
  • Eğitim dili İngilizce olan ve bir yıl hazırlık sınıfı zorunlu olan programlara yerleşen adaylar için varsa İngilizce Yeterlik Belgesi. (İlgili Yabancı Dil Seviye Belgesi öncelikle Üniversitemiz Yabancı Diller Yüksekokulu tarafından onaylanmalıdır)
Nasıl Başvururum?
Ön Linsans Muafiyetine Göre Dikey Geçiş Yapılabilecek Bölümler
Burslar ve Ücretler
Sınıf Bilgisi ve Muafiyet
DGS Kontenjanları
Taban Puanlar
Kayıt İşlemleri
Yurt ve Konukevi